Witamina B1, czyli tiamina jest niezbędnym składnikiem odżywczym, którego potrzebuje twój organizm do prawidłowego funkcjonowania. Tiamina była pierwszą odkrytą przez naukowców witaminą B. Dlatego oznaczona jest numerem 1. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, tiamina jest rozpuszczalna w wodzie i pomaga organizmowi zamienić żywność w energię.
Z klinicznego punktu widzenia niedobór tiaminy związany jest z beri-beri, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, zespołem Wernickego-Korsakowa i innymi patologiami układu nerwowego i z powodzeniem jest stosowany w praktyce lekarskiej.
Witamina B1 – właściwości, czyli dlaczego warto dbać o odpowiedni poziom witaminy B1?
1. Utrzymuje zdrowy metabolizm
Tiamina jest potrzebna do wytworzenia ATP, głównej cząsteczki przenoszącej energię w organizmie. Pomaga ona zamieniać węglowodany w glukozę, która jest źródłem energii dla organizmu, pozwalającą utrzymać sprawny metabolizm. Tiamina pomaga również rozkładać białka i tłuszcze. Witamina B1 odgrywa również ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek.
2. Zapobiega uszkodzeniom nerwów
Witamina B1 jest potrzebna do przekształcania węglowodanów z naszego pożywienia w energię. To właśnie węglowodany odpowiadają za dostarczanie energii organizmowi, zwłaszcza mózgowi i układowi nerwowemu. Tiamina pomaga również w prawidłowym rozwoju osłonek mielinowych, które owijają nerwy, chroniąc je przed uszkodzeniem i śmiercią.
Bez wystarczającej ilości „paliwa” z naszej diety, które wpływa na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, możemy doświadczyć uszkodzenia nerwów, które może spowodować problemy z poruszaniem się, uczeniem się i zapamiętywaniem informacji.
Brak tiaminy może przyczynić się do demencji, a nawet choroby Alzheimera.
3. Wspiera zdrowy układ sercowo-naczyniowy
Tiamina współpracuje z innymi witaminami z grupy B, takimi jak witamina B12 i B6, regulując ważne funkcje układu sercowo-naczyniowego, hormonalnego i pokarmowego. Pokarmy zawierające tiaminę mają pozytywny wpływ na krążenie i serce. Wykazano, że większe spożycie witaminy B1 poprawia czynność serca, wydalanie moczu, a nawet utratę wagi.
4. Zapobiegania rozwojowi niektórych chorób i wspiera ich leczenie
Niedobór witaminy B1 powiązany jest z rozwojem cukrzycy. Niski poziom tiaminy stwierdzono zarówno u pacjentów z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Jednocześnie nawet niewielki jej niedobór może doprowadzić do nieodwracalnych, przewlekłych powikłań cukrzycy. Wysokie dawki tiaminy mogą zapobiegać lub opóźniać pojawienie się zarówno cukrzycy, jak i jej przewlekłych powikłań mikro- i makronaczyniowych.
Wykazano również związek między chorobami Parkinsona i Alzheimera a niskim poziomem witaminy B1. Naukowcy sugerują, że suplementacja tiaminy:
- może zapewniać ochronę przed chorobą Parkinsona
- poprawia funkcje poznawcze pacjentów z AD, jednak wchłanianie tiaminy jest słabe u osób starszych
5. Poprawia efektywność nauki
Tiamina jest kluczową witaminą, która zwiększa koncentrację, energię, zwalcza chroniczny stres i prawdopodobnie zapobiega utracie pamięci. Badania powiązały niedobór tiaminy z problemami z uczeniem się i zapamiętywaniem. Jedno badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że tiamina powodowała szybkie czasy reakcji i poczucie jasności umysłu u osób biorących udział w testach.
6. Zapewnia dobry nastrój
Tiamina poprawia zdolność organizmu do wytrzymywania stresu, co jest jednym z powodów, dla których witaminy z grupy B są często nazywane witaminami „antystresowymi”. Brak energii może przyczynić się do złego samopoczucia i motywacji. Tiamina jest potrzebna do poprawy nastroju i obrony przed depresją i lękiem ze względu na jej pozytywny wpływ na mózg.
7. Zapobiega osłabieniu mięśni
Niskie spożycie tiaminy wiąże się z zespołem niespokojnych nóg, bolesnością, osłabieniem, tkliwością, zatrzymaniem płynów i drętwieniem/mrowieniem w kończynach. Witamina B1 jest szczególnie pomocna w zapobieganiu tym objawom u osób z cukrzycą, ponieważ pomaga w funkcjonowaniu nerwów i chroni zewnętrzną ich powłokę zwaną osłonką mielinową. Może również pomóc w skróceniu czasu regeneracji po wysiłku i pomaga zmniejszyć ilość kwasu mlekowego.
Gdy masz cukrzycę, problemy z jelitami, chorujesz na SIBO, IBS lub inne dolegliwości układu pokarmowego zaprzyjaźnij się z witaminą B1, B3 i B12. Te problemy zdrowotne często prowadzą do niedoborów witamin z grupy B oraz A, D i E. Sięgnij więc po dobre suplementy, ponieważ mało prawdopodobne jest to, że uda ci się uzupełnić braki tylko zdrową dietą. Nawet jedząc codziennie watróbkę.
Skorzystałam z fantastycznej pracy i wiedzy zawartej w poniższych materiałach:
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1375232/
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22116701/
- onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/chf.12037
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5613172/
- rjdnmd.org/index.php/RJDNMD/article/view/397/362
- europepmc.org/article/med/22385680
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9122365/
- draxe.com/nutrition/thiamine-deficiency/