Jeżeli masz problemy żołądkowe i jelitowe to prawdopodobnie odbija się to negatywnie na twojej cerze i dobrym samopoczuciu. Dodaj więc do swojej diety produkty bogate w witaminę B3 i dobry suplement z tą witaminą. Pomaga ona bowiem organizmowi przetwarzać składniki z pożywienia w energię, dba o piękną skórę i zapobiega depresji. Zapewnia też dobrą pamięć oraz zdrowie twojego układu pokarmowego i krwionośnego.
Witamina B3 nazywana jest także niacyną. Jedną z dwóch form witaminy B3 jest niacynamid, drugą jest kwas nikotynowy.
Właściwości witaminy B3.
1. Obniża poziom tłuszczu we krwi i zmniejsza ryzyko chorób serca
Niacyna może pomóc w obniżeniu poziomu tłuszczu we krwi poprzez:
- zwiększenie poziomu cholesterolu HDL (dobrego)
- obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego) LDL
- obniżenie poziomu trójglicerydów
Aby uzyskać poprawę potrzeba dużych dawek niacyny, zwykle 1500 mg lub więcej. Zwiększa to jednak ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych lub potencjalnie szkodliwych skutków ubocznych.
W badaniach wykazano, że suplementacja niacyną jest bardzo korzystna dla osób ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu lub innych form chorób serca spowodowanych wysokim poziomem złego cholesterolu LDL, niskim poziomem korzystnego cholesterolu HDL lub podwyższony poziom trójglicerydów.
Oprócz wspierania równowagi cholesterolowej, witamina pomaga złagodzić miażdżycę i zmniejszać ryzyko chorób serca.
2. Reguluje poziom cukru we krwi
Niektóre badania sugerują, że witamina B3 przyczynia się do zachowania równowagi poziomu cukru we krwi, co pomagania w kontrolowaniu objawów cukrzycy. Niacynamid natomiast korzystnie wpływa na cukrzycę poprzez poprawę funkcji komórek beta, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny.
Niestety niektóre badania sugerują także, że niacyna może również przyczyniać się do powikłań związanych ze wzrostem poziomu cukru we krwi. Jeśli masz cukrzycę i chcesz suplementować witaminę B3 w jakiekolwiek formie, to porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uniknąć działań niepożądanych.
3. Poprawia zdrowie skóry
Niacyna jest w stanie zmniejszyć stan zapalny skóry. Niektórzy lekarze przepisują niacynę osobom z trądzikiem.
Niacyna pomaga chronić komórki skóry przed uszkodzeniami słonecznymi, niezależnie od tego, czy stosujesz ją doustnie, czy jako balsam na skórę.
Może również pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka skóry. Jedno wysokiej jakości badanie z udziałem ponad 300 osób z wysokim ryzykiem raka skóry wykazało, że przyjmowanie 500 mg nikotynamidu dwa razy dziennie zmniejsza częstość występowania raka skóry niebędącego czerniakiem w porównaniu z grupą kontrolną.
4. Poprawia funkcjonowanie mózgu
Twój mózg potrzebuje niacyny, aby uzyskać energię i prawidłowo funkcjonować.
W rzeczywistości niektóre objawy psychiatryczne są związane z niedoborem niacyny. Wybrane typy schizofrenii można leczyć niacyną, ponieważ pomaga ona cofnąć uszkodzenia komórek mózgowych spowodowane jej niedoborem. Ponadto niektóre badania i opisy przypadków wykazały terapeutyczne działanie niacyny na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową i inne zaburzenia psychiczne.
Badania wykazały także, że witamina B3 może pomóc w ochronie przed chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami mózgu związanymi z wiekiem i pogorszeniem funkcji poznawczych.
5. Dba o zdrowie stawów
Niektóre badania pokazują, że:
- witamina B3 w postaci niacynamidu może skutecznie zwiększać ruchomość stawów
- zwiększone spożycie niacyny może być związane z niższym poziomem bólu stawów oraz zmniejszeniem stanu zapalnego związanego z chorobą zwyrodnieniową
- niacynamid poprawia elastyczność stawów, zmniejsza stan zapalny i pozwala na redukcję standardowych leków przeciwzapalnych.
W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów lub bólu kości i stawów niacyna jest zwykle przepisywana w dużych dawkach ze względu na jej działanie przeciwzapalne.
6. Leczy pelagrę
Niedobór witaminy B3 może powodować pelagrę, chorobę, która objawia się osłabieniem mięśni, problemami trawiennymi, stanami zapalnymi i podrażnieniem skóry.
Osoby z pelagrą zwykle mają bardzo niski poziom niacyny i innych witamin z grupy B.
7. Zapobiega depresji
Witamina B3 nie jest opowszechnie stosowana z powodów medycznych. Wyjątkiem jest pelagra. Niektórzy lekarze praktycy stosują jednak terapeutycznie witaminę B3 od ponad 50 lat w leczeniu wielu schorzeń neuropsychiatrycznych. Mimo że mechanizmy działania witaminy B3 nie zostały potwierdzone w rygorystycznych kontrolowanych badaniach klinicznych, wydaje się, że ma ona korzystny wpływ na depresję. Uważa się, że doustna niacyna w wysokich dawkach zwiększa przepływ krwi w mózgu i zmniejsza depresję.
Niacyna odgrywa również ważną rolę w regulacji apetytu, snu i nastroju. Poważny niedobór niacyny wiąże się z biegunką, zapaleniem skóry i demencją. Jeżeli chorujesz na SIBO lub masz inne problemy żołądkowo-jelitowe najprawdopodobniej cierpisz także na niedobory witamin z grupy B oraz A, D i E. Zajadaj się więc pokarmem bogatym w witaminę B3, a w przypadku problemów z układem pokarmowym i jelitami dodaj porządną suplementację.
Skorzystałam z fantastycznej pracy i wiedzy zawartej w poniższych materiałach:
- healthline.com/nutrition/niacin-benefits#TOC_TITLE_HDR_5
- draxe.com/nutrition/niacin-side-effects/
- healthline.com/nutrition/niacinamide#benefits
- nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa1506197?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200www.ncbi.nlm.nih.gov
- onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/exd.13819
- europeanreview.org/wp/wp-content/uploads/988-997.pdf
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852710/
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3046018/
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8841834/