Lekarz znowu przepisał Ci Xifaxan? Tak, antybiotyk jest nadal podstawowym lekiem stosowanym w tej chorobie, ale nie jedynym. Okazuje się, że leczenie naturalne SIBO też może być skuteczne. W USA mieszanki ziołowe na SIBO są dostępne, u nas dopiero zaczynają się pojawiać.
Na początek gratulacje. Jeżeli lekarz zdiagnozował u Ciebie SIBO to już połowa sukcesu. Dzięki temu masz szansę skutecznie pozbyć się tej bardzo uciążliwej na dłuższą metę choroby, a nie tylko zaleczać w nieskończoność objawy. Zapewne pierwotnie leczono cię na IBS, podobnie jak większość osób skarżących się na wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki (lub wszystko na raz). Tym razem trafił Ci się Xifaxan plus dodatkowo na przykład Neomycyna lub Metronidazol. Po 2 tygodniach grzecznego łykania antybiotyków nareszcie jest się lepiej. Po czym po upływie kolejnych 2 tygodni wszystko zaczyna się od nowa.
Zniechęcenie bierze górę, ignorujesz zarówno lekarza jak i dalsze próby wyleczenia tego świństwa, próbując przyzwyczaić się od nowa do tych samych atrakcji (odbijanie, wzdęcia, zaparcia itd.). Nic bardziej błędnego. Nieleczone SIBO może doprowadzić do bardziej nieprzyjemnych chorób, o czym możesz przeczytać we wpisie, w którym w 6 punktach wyjaśniam czym jest SIBO.
SIBO – miłość do grobowej deski?
SIBO niestety lubi zaprzyjaźnić się z Tobą na dłużej. Prawdopodobnie w krótkim czasie po zakończeniu kuracji antybiotykami wróci i uśmiechnie się do Ciebie. Ty do niego nie bardzo. To normalne. Aby skutecznie wyleczyć SIBO potrzebne jest kilka serii terapii antybiotykami. Lub systematyczne i długotrwałe leczenie ziołami. Od Ciebie zależy co wybierzesz. Możesz też zrobić combo: terapia antybiotykami plus leczenie naturalne, co też jest praktykowane.
Najlepsza mieszanka ziołowa na SIBO
Jeżeli chcesz skutecznie wyleczyć SIBO to przede wszystkim ureguluj swoją mikroflorę jelitową. W uproszczeniu: zabij złe bakterie i otocz opieką te dobre – pod warunkiem, że znajdują się tam, gdzie powinny.
Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na właściwości przeciwdrobnoustrojowe dużej liczby ziół, w tym czosnku, berberyny, cynamonu, tymianku czy oregano. Przyjrzyjmy się zatem, które zioła na SIBO są najbardziej skuteczne i dlaczego. I stworzymy najlepszą mieszankę ziołową na SIBO.
Czosnek
Czosnek (Allium sativum L.) jest powszechnie spożywaną przyprawą na świecie. Zawiera różne związki bioaktywne, z których najbardziej interesują nas allicyna i alliina. Badania wykazały, że czosnek i jego bioaktywne składniki wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze (w tym na bardzo przez nas nielubianą Candida albicans), immunomodulujące, chroniące układ krążenia, przeciwnowotworowe, chroniące wątrobę i układ trawienny, przeciwcukrzycowe, przeciw otyłości i neuroprotekcyjne.
Olejek z oregano
Wiele badań potwierdziło korzystne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także w schorzeniach skóry (o czym innym razem). Olejek z oregano działa przeciwko chorobotwórczym mikroorganizmom, takim jak między innymi Salmonella typhimurium, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis. Zwróć uwagę na zawartość tymolu i karwakrolu w tabletkach z olejkiem, bo to one są kluczowym składnikiem zabijającym złe bakterie. Olejek z oregano z wyższą zawartością karwakrolu i tymolu, samodzielnie lub w połączeniu z nanocząsteczkami srebra, działa skutecznie na szczepy bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. W tym wielooporne bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne S. aureus, E. coli, P. aeruginosa , K. pneumoniae. Te same składniki olejku oregano działają przy okazji przeciwgrzybiczo.
Berberyna
Berberyna, alkaloid wyizolowany z Rhizoma coptidis wykazuje wysoką aktywność zarówno przeciwko rakowi, jak i stanom zapalnym w układzie pokarmowym. Ze względu na swoją skuteczność, zwłaszcza w leczeniu biegunki, berberyna stała się niezbędnym lekiem dla każdej rodziny w Chinach.
Stosuj duże dawki, jeżeli masz SIBO z przewagą biegunek, a nie zaparć, ponieważ berberyna opóźnia pasaż jelitowy.
W rzeczywistości, nawet po 30 dniach leczenia, suplement diety na bazie berberyny zmniejsza występowanie biegunek o 50-70%. Po 90 dniach zmniejszenie to wzrasta do 70–80%.
Neem
Azadirachta indica, powszechnie znana jako neem, to wiecznie zielone drzewo tropików i subtropików, pochodzące z subkontynentu indyjskiego. To starożytne drzewo lecznicze, często nazywane „drzewem cudów”, jest uważane za chemiczną fabrykę różnorodnych i złożonych związków. Neem znany jest z właściwości przeciwdrobnoustrojowych, przeciwmalarycznych, przeciwwirusowych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, hipoglikemizujących, przeciwwrzodowych, antykoncepcyjnych (to ciekawy temat, który zanalizuję i opiszę), przeciwrakowych, przeciwutleniających i uspokajających. Można powiedzieć – roślina orkiestra. Ale spójrz sam na ten super zestaw właściwości.
Cynamon
Znany nam głównie jako dodatek do szarlotki (polecam też dodać do owsianki z jabłkiem i rodzynkami, jeżeli możecie jeść jabłka). W wielu badaniach opisano działanie przeciwdrobnoustrojowe cynamonu na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.
Cynamon jest rodzimą rośliną Sri Lanki. Istnieją różne gatunki cynamonu, które są popularnymi przyprawami używanymi na całym świecie, nie tylko w kuchni, ale także w medycynie tradycyjnej i nowoczesnej. Kora i liście są powszechnie stosowane w leczeniu różnych schorzeń i są znane z działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego, przeciwutleniającego, przeciwcukrzycowego, przeciwzapalnego, nicieniobójczego i przeciwnowotworowego.
SIBO – najlepsza mieszanka ziołowa i jak ją stosować
Doktor Siebecker – szanowana lekarka zajmująca się SIBO – poleca stosowanie 1 do 3 wybranych ziół i roślin z listy powyżej. Wybierz dobre suplementy, ze standaryzacją na substancje aktywne i stosuj w najwyższych dopuszczalnych przez producenta dawkach, w cyklach 4 tygodniowych. Uwaga na czosnek. Jeżeli masz SIBO to raczej nie próbuj jeść surowego czosnku, bo może powodować wzdęcia. Wybierz więc kapsułki standaryzowane na zawartość allicyny (im więcej tym lepiej).
Zapobiegaj SIBO naturalnie
Do całego arsenału ziół na SIBO dorzuć jeszcze te, które zadziałają prokinetycznie i pomogą uregulować podróż jedzenia przez twój układ pokarmowy. Zajmij się więc MMC, bo bez tego SIBO wróci bardzo szybko. MMC czyli migrating motor complex to ruch, który powoduje przemieszczanie się pokarmu do jelita grubego. Wywoływany jest przez motylinę – hormon żołądkowo-jelitowy. Motylina jest cyklicznie uwalniana na czczo w górnej części jelita cienkiego. Twoje SIBO prawdopodobnie powiązane jest z niewłaściwą motoryką układu pokarmowego, co umożliwi bakteriom pozostanie w jelicie cienkim zamiast przemieścić się do jelita grubego, gdzie mają wykonać największą pracę.
Powołam się ponownie na informacje, które znalazłam u dr Siebecker, która rekomenduje poniższe specyfiki na poprawę MMC. Żaden z naturalnych prokinetyków nie był badany pod kątem SIBO, ale Iberogast (kombinacja ziół bez imbiru) i korzeń imbiru zostały zbadane jako prokinetyki w innych warunkach i wykazały skuteczność.
Jak stosować zioła na jelita?
- Iberogast 30-60 kropli przed snem
- Korzeń imbiru 1000 mg przed snem – nasz TRAVESAN™ zawiera aż 33mg gingeroli z imbiru.
Jeżeli lekarz zdiagnozował u Ciebie SIBO lub od dłuższego czasu masz problemy żołądkowe warto sięgnąć po ALLISAN™, który skutecznie pozwala pozbyć się grzybów i bakterii z organizmu. Zawiera aż 5mg allicyny oraz 200mg kurkumin.
Mamy dla Ciebie także gotowe mieszanki ziołowe na SIBO i IBS:
DYSBIOFIX-D™ – skuteczny zestaw suplementów na choroby układu pokarmowego z biegunką.
DYSBIOFIX-C™ – skuteczny zestaw suplementów na choroby układu pokarmowego z zaparciami.
Probiotyk na SIBO? Czy to aby na pewno dobry pomysł?
Do arsenału ziół możesz dorzucić dobry probiotyk. Jeżeli masz SIBO to dobry nie oznacza „wszystkomający”. W tym przypadku niekoniecznie dużo znaczy dobrze. Nie ma zbyt wielu badań rekomendujących jednoznacznie probiotyki w SIBO. Naukowcy do tej pory skupiali się głównie na IBS. Metaanaliza 18 badań z 2017 r. wykazała, że probiotyki były związane ze znacznie zwiększonym współczynnikiem oczyszczania SIBO w porównaniu z terapią nieprobiotyczną. Aczkolwiek nie stwierdzono jednoznacznie, że probiotyki są skuteczne w zapobieganiu SIBO. Ponadto pojawiły się informacje w badaniach, że probiotyki mogą nieumyślnie skolonizować jelito cienkie, powodując SIBO, kwasicę d-mlekową, a także zamglenie mózgu. Poniżej kilka szczepów, które wydają się być bezpieczne:
- Bifidobacterium longum włączono do preparatów na zaparcia, ponieważ badania wykazały skuteczność leczenia w zakresie częstotliwości i konsystencji stolca. Może również wspomagać produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są bardzo potrzebne w jelitach.
- Bifidobacterium breve został włączony do preparatów na biegunkę, ponieważ wykazano, że zmniejsza nasilenie i częstość występowania biegunki.
Generalnie w przypadku probiotyków wygląda na to, że „co kraj to obyczaj”. Na amerykańskich stronach możesz znaleźć mnóstwo informacji o stosowaniu probiotyków w SIBO. Część z nich rekomenduje je przy SIBO, część odradza. Po sprawdzeniu kilkunastu specjalistów postanowiłam zaufać dr Pimentelowi, który systematycznie prowadzi badania i publikuje wyniki w czasopismach naukowych. Dr Pimentel potwierdza, że stosowanie probiotyków może być skuteczne u niektórych pacjentów z SIBO, ale nie jest to potwierdzone naukowo. Dla bezpieczeństwa zacznij więc od suplementów z pojedynczymi szczepami bakterii probiotycznych i sprawdzaj, jak się czujesz. Jeżeli nasilą się wzdęcia, zaparcia lub biegunka, to odstaw.
Skorzystałam z fantastycznej pracy i wiedzy zawartej w poniższych materiałach:
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19783523/
- journals.sagepub.com/doi/pdf/10.7453/gahmj.2014.019
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7765853/
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6678835/
- siboinfo.com/
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5309756/
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32283882/
- thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/a-1107-9370
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4468740/
- sciencedirect.com/science/article/pii/S0882401018305667?via%3Dihub
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6884350/
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8562475/
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5347643/
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7366247/
- ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311309
Witam
U mojego syna zdiagnozowano SIBO a wcześniej refluks ( nadżerka ) miał wykonywane badania gastro i kola. które to potwierdziły jak również test w Kierunku SIBO. Syn ma 12 lat został mu zapisany antybiotyk XifaXan 3*1 przez 9 dni i witaminy po kuracji ma brać Alforex 1*1 przez 15 dni potem enterol 250 1*1 przez 20 dni . Oczywiście dieta z ograniczeniem cukrów . Moje pytanie czy dziecko w tym wieku może dodatkowo lub po zakończonej kuracji antybiotykiem brać któreś z ziół wymienionych w artykule lub przyjmować leki opisane powyżej ? Boję się , że Sibo powróci . Bardzo proszę o odp. pozdrawiam
Mieszanki ziołowe są dostępne na rynku i jak najbardziej powinny przynosić ulgę. Jednak w przypadku dzieci nie ma zbyt wielu produktów do wyboru. Zawsze warto być ostrożnym przy wprowadzaniu jakiejkolwiek kuracji, dlatego jeśli mógłbym coś doradzić to stosowanie tych produktów zaczynając od małych dawek i obserwacja czy nie powoduje to jakichkolwiek niepożądanych efektów. Jeśli nie, to zalecałbym cierpliwość. Niestety SIBO to choroba, która nawraca, jedno leczenie Xifaxanem zazwyczaj to za mało. Pozdrawiam i życzę zdrowia:)
zrobiłam test wodorowo-metanowy wyszło SIBO zarówno o podłożu wodorowym wynik około 50 jak i metalowym około 13. Z objawów mam tylko wzdęcia i tylko rano po przebudzeniu niesmak. Nie mam ani biegunek ani zaparć. jeśli już to bliżej mi do szybkiej biegunki jeśli np. napije się mleka oczywiście takich rzeczy jak czosnek i cebula w ogóle nie jadam. Lekarz przepisał mi Xifaxan przez 14 dni. Po dwóch dniach stosowania antybiotyku poczułam się znacznie gorzej dlatego zaprzestałam brania i od razu poprawa. Czy przy takich objawach SIBO rzeczywiście konieczna jest antybiotykoterapia? Chętnie leczyłabym się tylko ziołami tylko nie wiem jakie byłyby odpowiednie (bo w zasadzie przy odpowiednim odżywianiu nie mam biegunek).
Xifaxan to obecnie jedyny dostępny na rynku antybiotyk o takim profilu działania. Obawiam się, że jednak warto do niego wrócić. Czy ta zła tolerancja faktycznie była skutkiem przyjmowania Xifaxanu? Oczywiście to możliwe, bo każdy lek może taką reakcję powodować, jednak zazwyczaj do Xifaxanu są dodawane inne leki – np. metronidazol, który bardzo często powoduje działania niepożądane. Nie modyfikowałbym samodzielnie leczenia zaleconego przez lekarza – proponuję skonsultować się z nim w tej sprawie. A propos ziół, proszę zajrzeć na stronę 'herbaltherapy.pl’ – tam są mieszanki przeznaczone na SIBO. Pozdrawiam i życzę zdrowia:)
Witam,
Czy można skonsultować się z Panią prywatnie w sprawie SIBO ?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Widzę, że od jakiegoś czasu nikt o nic nie pytał więc może ja spróbuje.
Zdiagnozowano u mnie SIBO wodorowe i powiedziano mi, że mam do wyboru dwie drogi: dwutygodniowa kuracja Xifaxanem, albo 4 tygodniowa kuracja ziołowa. Czy siak czy owak potem długa dieta.
Nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem antybiotyków, może dlatego, że sam pracuje w fabryce leków, ale też wiem, że czasami bez nich się poprostu nie da wyleczyć.
Wiem, że nikt nie zdecyduje za mnie, którą drogę wybrać, ale mam pytanie: jakie są plusy i minusy obu kuracji?
Dzień dobry, moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak albo. W przypadku SIBO zacząłbym od kuracji ziołowej przez kilka tygodni, ale jeśli to nie pomoże to zdecydowanie Xifaxan, a po zakończeniu leczenia antybiotykiem znowu powróciłbym do ziół. I oczywiście dieta, ale to oczywiste. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia:)
A czy można jeszcze dołączyć betainę na zakwaszenie żołądka. Czy raczej zrezygnować?
Dzień dobry, zakwaszanie żołądka nie powinno być potrzebne. To raczej mity miasteczkowe i proponuję odpuścić sobie tę drogę… Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego:)
Witam od kilku lat mecze się z bólami brzucha ,zaparciami ,nietolerancję pokarmowe objawiające się wodnistym katarem i świadem skóry…przez naście lat bylam leczona antybiotykami z powodu przerostu migdałów a potem zapalenia zatok..walka z lekarzami i diagnoza ibs…taka pani uroda…czy da sie wyleczy bez kolejnych antybiotykow…?dodam że zaczęły się też kłopoty ze strony układu nerwowego…
Proszę zwrócić uwagę, że link do DYSBIOFIX-D wskazuje, że jest to mieszanka na problemy z zaparciem. Opis leku wskazuje jednak, iż zawiera on berberynę więc jest na problemy z biegunką. Proponuję poprawić ten błąd, aby potencjalnych klientów nie wprowadzać w błąd. Sam rozważam zakup. Póki co zastanawiam się nad skutecznością tej terapii, z pominięciem wizyty u lekarza i brania antybiotyków. Czy konieczna jest antybiotykoterapia? Tu zaznaczam, że z testu wodorowo-metanowego ewidentnie wyszło mi SIBO zarówno o podłożu wodorowym jak i metalowym.
Dzień dobry! Serdecznie dziękujemy za zwrócenie uwagi – źle podpisaliśmy linki do produktów. Dla wyjaśnienia:
DYSBIOFIX-D – stosujemy na biegunki (zawiera właśnie berberynę)
DYSBIOFIX-C – stosujemy na zaparcia
Z przyjemnością nagrodzimy Pana indywidualnym kodem zniżkowym do sklepu HerbalTherapy – jeżeli chciałby Pan z niego skorzystać uprzejmie prosimy o maila ze zgodą na otrzymanie kodu na doctorhebal@doctorherbal.pl
Co do antybiotykoterapii – rekomenduje wizytę u lekarza. Jeżeli wynik wskazuje na bardzo duży przerost to może się okazać, że będzie potrzebna 1 runda antybiotykoterapii. Po antybiotykach proszę włączyć Dysbiofix – co najmniej na 3 miesiące, potem przerwa i znowu. SIBO wraca jak tylko na chwilę spuści się je z oka – wiem niestety z autopsji.
I konieczna będzie zmiana diety oraz pilnowanie odstępów między posiłkami (min. 4 godziny), bo same antybiotyki, a następnie nawet silne substancje aktywne z czosnku czy berberyny nie utrzymają stanu równowagi.
Pozdrawiam serdecznie i życzę cierpliwości w powrocie do zdrowia!
Pani Awaria (Agnieszka)
Dzień dobry,
posiadam IBS zaparciowe oraz SIBO Metanowe. Oczywiście IBS byl stwierdzony dawno, a po wykonaniu testu na SIBO wyszło metanowe na granicy 10 pp. Od ponad 2 tygodnii biorę czosnek 2x dziennie, imbir, kurkuminę i ashwagandę, ale nie widze zbytnio dużej róznicy..( w ciągu dnia nadal posiadam uczucie pełności i wzdęcie) Czy powinienem uzbroic się w cierpliwość? Ile powinien wynosić cykl brania ziół, włączyłem od kilkdu dni też probiotyk Sanprobi IBS ( czy to dobrze?) Czy powinienem może zmodyfikować zioła i brać czosnek i berberynę tylko?
Pozdrawiam
Dzień dobry, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nawet stosowanie antybiotyku (Xifaxan) przy SIBO daje trwałe efekty dopiero po kilku miesiącach leczenia, a i to nie zawsze. Dodatkowa suplementacja ziołowa jest bardzo pomocna, ale na jej efekty również trzeba poczekać. Przy IBS i SIBO probiotyki mogą być również bardzo użyteczne, ale nie wszystkie sprawdzają się w SIBO. Pisaliśmy na ten temat, a w każdym artykule są informacje o publikacjach z badań. Jeśli jest Pan zainteresowany pogłębieniem tematu proszę poczytać jakie były efekty stosowania tych produktów u pacjentów z różnymi chorobami jelit. Niestety to problem bardzo skomplikowany, ponieważ każdy ma inny skład mikrobiomu jelit, a zaburzenia jego funkcjonowania mogą u każdego mieć nieco inne przyczyny, dawać inne objawy i różnie reagować na leczenie. Jednak cierpliwość jest najważniejsza. Pozdrawiam
Witam wszystkich
Mam prośbę, może ktoś mnie oswieci..Jestem po testach wodor-metan.na SIBO i wyszedl mi ewidentny przerost flory wodorowej, metan na poziomie 7ppm tj.ponoć, jeżeli mniej od 10 to w normie( od 100 minuty). A z objawów mogę stwierdzić, że doskwierają mi głownie zaparcia + wzdęcia, biegunka sporadycznie. Skąd zatem te rozbieżności? Bo spotkałam się tu ze stwierdzeniem ze SIBO wodorowe=biegunkowe. Czy ja coś pomieszałam?
Prosze o pomoc bo kończą mi się pomysły…
Dzień dobry, tak, w zasadzie tak powinno być. Sibo wodorowe zazwyczaj towarzyszą biegunki związane z IBS-D. Jednak w przypadku chorób jelit objawy mogą być bardzo zróżnicowane i możliwe są indywidualne różnice. Skonsultujemy jeszcze Pani przypadek i postaramy się pomóc. Pozdrawiam:)
Dzień dobry,
Jestem właśnie po nieudanej kuracji Xifaxanem. Otrzymałam od dietetyk rekomendację na berberynę oraz neem.
Mam kupić berberynę z Wielkiej Brytanii (cena mnie właśnie zabiła…). Jaką Pani poleca z rynku polskiego? Nie wiem co robić, podobno tamta ma dobry skład i jest pewna. Już mam dość liczenia ile pieniędzy wydałam na testy na sibo, konsultacje z dietetykiem, antybiotyk i jeszcze teraz to… Jestem załamana.
Pozdrawiam,
Paulina
Dzień dobry,
Akurat co do berberyny nie rozumiem, dlaczego berberyna z UK ma mieć lepszy skład niż ta w Polsce – pod warunkiem, ze to sama berberyna HCl 🙂 Może dietetyk wskazała jakiś suplement z berberyną i innymi składnikami?
Jeżeli sama berberyna to może być dowolna, która ma zawartość berberyny HCl 500 mg w kapsułce. Niestety nie ma jeszcze w sprzedaży naszych suplementów, które mają skład dedykowany SIBO/IBS. Proszę więc na razie w aptece kupić dowolną berberynę HCl 500mg. Zakładam, że ma Pani SIBO wodorowe z biegunką, bo w przeciwnym razie (przy zaparciach) berberyna może wzmagać zaparcia zamiast pomóc.
Z ziołami przy SIBO jest tez tak, że najlepiej stosować je minimum 3 miesiące – przerwa miesiąc i ponownie kuracja 3 miesiące. I tak w zasadzie przez co najmniej rok – nawet po ustąpieniu objawów. Niestety SIBO jest często skutkiem innych chorób, więc warto poszukać przyczyny (np cukrzyca, zażywanie inhibitorów pompy protonowej na zgagę, częste antybiotykoterapie itd).
Życzę dużo zdrowia!
Dzień dobry,
A co Pani polecą na SIBO zaparciowe? Jestem po pierwszej kuracji Xifaxanem i Neomycyną. Teraz mam dietę low foodMAP plus probiotyk i Entolactis, lekarz stwierdził, że SIBO jest wywołane moją nietolerancją na sorbitol i niewielką na histaminę. Natomiast po antybiotykach nadal mam bóle brzucha
Dzień dobry,
SIBO zaparciowe jest trudniejsze do opanowania i wyleczenia niż wodorowe. Xifaxan i Neomycyna są jak najbardziej wskazane (w badaniach najwyższa poprawa objawów wśród różnych mieszanek antybiotyków stosowanych przy SIBO zaparciowym). Co do Entolactis mam mieszane odczucia, ponieważ ten szczep bakterii (Lactobacillus paracasei CNCM I-1572) w badaniach u osób z IBS (nie ma badań dla osób z SIBO, ale w zasadzie można przyjąć, że problemy się pokrywają) z kolei nie wypadł najlepiej. Pomimo pozytywnego wpływu na mikrobiotę nie zmniejszył dolegliwości IBS, czyli miedzy innymi bólu brzucha.
Moje doświadczenie na bazie przeczytanych badań oraz z autopsji (sama miałam SIBO zaparciowe) mówi, że najlepiej włączyć po terapii antybiotykami – leki prokinetyczne (na recepte – w Polsce w zasadzie nie przepisywane), albo zioła prokinetyczne.
Przerzuciłabym sie na:
– czosnek (o najwyższej dawce allicyny jaka jest dostępna w aptece) – 2 razy dziennie: po śniadaniu i po kolacji
– imbir – 30 mg gingeroli przed snem
– cytrynian magnezu (400 mg magnezu z cytrynianu magnezu) – przed snem
Zioła i magnez można i nawet powinno się stosować 12 tygodni, potem przerwa miesiac i znowu. W zasadzie to już powinno wejść w nawyk. SIBO lubi wracać, więc lepiej zrobić kurację np 2 razy w roku po całkowitym ustąpieniu objawów – profilaktycznie.
– ewentualnie Alflorex – 1 kapsułka na noc (maksymalnie 3 dni)
Dieta lowFodmap ma z reguły niską zawartość błonnika, co może nasilać zaparcia i koło się zamyka. Proszę spróbować dodać psyllium, czyli babkę płesznik do śniadania. Maksymalnie 1 łyżkę stołową rozmieszaną w szklance wody / mleka roślinnego itd. Może nie będzie to smaczne, ale w koktajlu z owocami (kilka truskawek + mleko roślinne) jest praktycznie niewyczuwalne. Można dodać do owsianki, ale lepiej w płynie – im więcej płynu tym lepiej.
W przypadku SIBO zaparciowego najważniejsze to przywrócić właściwy schemat wypróżniania – najlepiej codziennie rano. Zaparcia powodują namnażanie bakterii i powrót problemu z bólem brzucha, wzdęciami, bólami głowy itd. Niestety jednorazowa kuracja antybiotykami jest skuteczna na krótko, jeżeli nie ureguluje się perystaltyki.
I bardzo ważne – odstępy między posiłkami – minimum 4 godziny. Bez podjadania, skubania itd. W miedzy czasie tylko woda / herbata bez cukru.
Życzę cierpliwości i dużo zdrowia!
Dzień dobry,
Jak długo trawa Pani dieta i leczenie?
Czy jest szansa aby wyleczyć się całkowicie?
Dzień dobry!
Pierwszą diagnozę w kierunku SIBO otrzymałam w sierpniu 2021r. Po kilku latach leczenia zespołu jelita drażliwego – czyli zażywania tony probiotyków (które u mnie bardzo pogorszyły sytuację).
Jestem po 2 seriach leczenia antybiotykami (Xifaxan + Metronidazol): październik 2021 / luty 2022. Dietę stosowałam bardzo restrykcyjnie po pierwszej terapii przez 4 tygodnie. Po rozszerzeniu „menu” objawy wróciły.
Po drugiej serii antybiotyków stosuję dietę bazującą na FODMAP, ale nie pilnuję jej w 100%. Na blogu może Pani poczytać, co jadam 🙂 https://doctorherbal.pl/dieta-sibo-autorski-jadlospis/
Włączyłam suplementy: czosnek, imbir, ashwagandhę i magnez. I czuję się zdecydowanie lepiej niż po pierwszej kuracji i na restrykcyjnej diecie.
Oczywiście czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale generalnie gorzej jest wówczas, gdy zjem coś co mi szkodzi (np. cebulę). A poza tymi przypadkami nie mam wzdęć i chodzę regularnie do toalety, co uważam za sukces (i podstawę zdrowia) 🙂
Podsumowując – uważam, że jest szansa na wyleczenie. W końcu SIBO to przerost bakterii, które po wyeliminowaniu przestają szkodzić. Kluczem jest nie dopuszczenie do ponownego przerostu. Wg badań i z praktyki lekarskiej w USA i Australii (tam SIBO jest już dobrze rozpracowane) trzeba sprawdzić co jest przyczyną SIBO i nad tym popracować. Np w przypadku cukrzycy są większe szanse na rozwój SIBO ze względu na gastroparezę i nadmiar cukru we krwi. Ale czytałam o przypadkach wyleczenia – włączenie albo leków syntetycznych albo ziołowych: prokinetyki i kontrola cukru we krwi.
Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję serdecznie. Dzięki temu co Pani napisała widzę, szansę dla siebie.
Dzień dobry,
Czy może Pani wskazać/poleci gdzie kupić i co kupić w postaci Neem. Szukałam w Internecie i to co znalazłam to proszek, z którego rodzą robić odzywki do włosów 😉
Zbuntowałam się i nie wykupiłam Xifanax. Zamierzam sama spróbować ułożyć sobie dietę, bo cena diety w gabinecie, gdzie robiłam test na SIBO plus konsultacja, wyszłaby mnie ok. 700 zł w wersji początkowej.
Zupełnie jak Pani w dzieciństwie i w dorosłym życiu lekarze namiętnie faszerowali mnie antybiotykami, ostatnio 3 w 1 na helico.
Kupiłam już czosnek, imbir, cat’s claw zamiast oregano, magnez… Mogę prosić o wskazówkę co jeszcze i w jakich ilościach?
Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pani blog. W końcu ktoś opisuje wszystko szczegółowo i z sensem.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Jeżeli chodzi o Neem to w protokole dr Siebecker jest sugerowana dawka 900 mg na dzień.
Zamiast Cat’s claw wg mnie lepsze byłoby właśnie oregano. Na Cat’s claw nie znalazłam badań, ani nie widziałam go w żadnym znanym mi protokole leczniczym na SIBO.
Dawkowanie sugeruje jak niżej.
– Sibo wodorowe (z przewagą biegunek):
Czosnek + Neem – maksymalne dozwolone dawki na opakowaniach. Czosnek powinien być standaryzowany na zawartość allicyny.
Czosnek – najlepsza dawka allicyny to minimum 5 mg dziennie.
Neem – 900 mg dziennie.
Na noc magnez i imbir wg dawek na opakowaniach. Magnez – najlepiej cytrynian (maksymalnie 400 mg dziennie), imbir – to zależy od Pani możliwości, ale generalnie nie polecam przekraczania dawek podanych na opakowaniach. Te 2 produkty przy SIBO wodorowym włączyłabym po unormowaniu biegunek.
Przy biegunce sprawdza się świetnie berberyna. 500 mg berberyny dziennie. Jeżeli ma Pani Sibo wodorowe i nie zakupiła Pani jeszcze Neem to sugeruję zakup berberyny właśnie. Berberyna dodatkowo świetnie działa na regulację poziomu cukru we krwi i cholesterolu 🙂
– Sibo metanowe (z przewagą zaparć):
Czosnek + Neem + magnez (cytrynian) + imbir.
Czosnek – nawet 10 mg allicyny dziennie – 2 x dziennie
Neem – 900 mg dziennie – 2 x dziennie
Cytrynian magnezu na noc 400 mg
Imbir – 30mg gingeroli (i nawet więcej, jeżeli są dobrze tolerowane) – na noc.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powrotu do zdrowia! 🙂
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
Jako dziecko lekarze „faszerowali” mnie antybiotykami, potem problemy hormonalne leczyli tabletakmi antykoncepcyjnymi. Hormony powoli sama naprawiam, suplementami i gęsto odżywczą dietę. Trwa to długo ale przynajmniej jest zdrowo. Całe życie mam problemy z zaparciami, lekarzy mówili że pewnie odziedziczyłam to albo taka moja uroda. Od kilku miesięcy stosuję probiotyki marki HealfLabs + oleje do picia i od tego momentu codziennie rano idę do toalety. Niestety wdęcia, ogromne wzdęcia, co przypomina nawet 6-iać ciąży, nie odpuszczają, do tego przelewanie w brzuchu. Już kiedyś myślałam że mam SIBO ale niestety nie mam możliwości wykonania testów, jedynie diagnoza objawowa. Czy może Pani polecić konkretne produkty jeżeli chodzi o czosnek i imbir?
Z góry dziękuję za pomoc
Dzień dobry,
Znam ten problem z autopsji i bardzo współczuję.
A gdy lekarz mówi „taka uroda” to szczerze mówiąc chyba minął się z powołaniem :/
Proponuję odstawić probiotyki na początek – a na pewno te wieloszczepowe. Takie probiotyki mogą zaostrzać wzdęcia. Może Pani spróbować z Bifidobacterium – ja brałam Alflorex i ładnie regulował mi pracę jelit. 1 kapsułka na noc.
Co do czosnku – sama miałam kłopot, aby znaleźć dobry, standaryzowany na zawartość allicyny czosnek. Niestety w Polsce jest mały wybór. Stosuję Solgar (1,5 mg allicyny w kapsułce) – 3 kapsułki dziennie.
Imbir – tu już jest lepiej. Używam Swanson (ekstrakt forte) – 40 mg gingeroli – na noc.
Szukałam w Polsce sensowych zestawów ziołowych do leczenia SIBO z zaparciami (bo na to choruję), ale niestety nie znalazłam. Teraz łykam w sumie 6 różnych kapsułek (niektóre 3 razy dziennie), czyli mam w szafce 6 słoiczków…. i kartkę z rozpiską co i kiedy zażywać…
Specjalne „miksy” są dostępne w USA, ale nie ma możliwości wysłania do PL.
Od kilku miesięcy pracuję więc z gastrologiem, dietetykiem i biotechnologiem nad własnym zestawem ziołowym na SIBO (potrzeba matką wynalazku 🙂 ). Specjalna, dedykowana IBS/ SIBO mieszanka ziół (wszystkie składniki standaryzowane na zawartość substancji aktywnych, wiec wiadomo co jest w kapsułce) jest już w produkcji, więc niedługo będę miała wyjątkową, polską wersję kapsułek wspierających leczenie SIBO/ IBS. Oddzielny zestaw dla „zaparciowców” i oddzielny dla „biegunkowców”.
Proszę obserwować nasz Instagram, na pewno dam znać jak produkty będą dostępne w sprzedaży. Ja sama już nie mogę się doczekać uproszczenia mojego codziennego „reżimu kapsułkowego”.
I na koniec bardzo ważne przy SIBO (i IBS) – proszę starać się nie jeść częściej niż co 4 godziny. Może to zabrzmi dziwnie, ale im dłuższy odstęp (oczywiście rozsądnie) między posiłkami, tym lepiej układ pokarmowy będzie pracował i powinny zmniejszyć się wzdęcia.
Życzę dużo zdrowia, cierpliwości i trzymam kciuki za poprawę!
Trafiłam tutaj przypadkiem i cieszę się:) mam pytanie pomieszałam trochę rodzaje probiotyków i się narobiło…
Ok 3 miesiące brałam ProbioBalance by Aliness Woman Balance, później wypiłam z 6 saszetek omni biotic pro vi 5, parę sztuk maślan sodu, i parę sztuk sanprobi sport. Pewnego wieczoru po zjedzeniu naleśników z twarogiem tak mi zaczęło jeździć w brzuchu i zaczęła się biegunka z żółtym śluzem, utrzymuje się od początku marca z 5 dniową przerwą po kuracji antybiotykiem ale później zabrałam znów probiotyk z alinessa i się zaczęło… teraz doktor przepisał mi normix. Nie wiem czy brać kolejny antybiotyk, bo to będzie czwarty w przeciągu 4 miesiecy. Proszę o radę, nigdy nie miałam problemów z biegunką. Dzisiaj muszę chodzić ok 7 razy dziennie. Rano jak się budzę jeździ mi w brzuchu, jak zjem posiłek to różnie czasem 30 minut, 1h, 2h i muszę iść na kibelek. Niepokoi mnie ten żółty śluz, czy to normalne przy luźnych stolicach?
Witaj. Normix z tego co wiem nie jest dostępny w Polsce, ale zawiera tę samą substancję czynną co Xifaxan. Jeżeli masz biegunkę bakteryjna to powinien pomóc, więc wzięłabym go wg zaleceń lekarza.
Problemem może być też przerost grzybów (Candida) w jelitach od nadmiaru kuracji antybiotykami (zwłaszcza, jeżeli leczyłaś się antybiotykami o szerokim spektrum).
Śluz w kale nie jest niepokojący, o ile nie występuje ciągle. Często jest po prostu wynikiem infekcji (bakterie i grzyby) w jelitach. Dopóki jej nie wyleczysz to może się pojawiać w stolcu.
Po przeleczeniu rifaksyminą spróbuj czosnek + berberynę:
– czosnek (o jak najwyższej zawartości allicyny, jaki znajdziesz) – 2 kapsułki po kolacji
– berberyna (500mg) – po śniadaniu 500 mg i po kolacji 500 mg
Minimum miesiąc, a najlepiej 3.
Z probiotyków tylko jednoszczepowy Alflorex – przez miesiąc po 1 kapsułce (ja najlepiej czuję się łykając wieczorem przed snem, ale każdy jest inny 🙂 ).
Jak się poprawi i unormuje sytuacja w Twoich jelitach, to możesz rozważyć probiotyki wieloszczepowe, ale w krótkich kuracjach (5 dni). Bardzo dobry jest Vivomixx. Ale dopiero jak nie będziesz miała biegunki ani „jeżdżenia” w brzuchu.
Odstawiłabym słodycze i owoce suszone (w tym także ograniczyłabym owoce świeże). W przypadku zarówno Sibo jak i Candida wskazana jest dieta oparta na mięsie i warzywach; drób, ryby, mało pieczywa i produktów skrobiowych, trochę warzyw: papryka, ogórki, pomidory, liście. Możesz jeść jajka i płatki owsiane (na mleku, mleku roślinnym lub wodzie). Zerknij na bloga – jest tam przepis na owsiankę – nie powinna zaszkodzić ani w Sibo ani w Candida, a dostarczysz organizmowi błonnik.
Do picia woda i herbata – najlepiej ziołowa (mięta, mieszanka na jelita/ trawienie itd).
Zdrowia dla Ciebie!
Dziękuję z całego serca.
Pozdrawiam 🙂
🙂 powodzenia!
Jestem właśnie po 1 kuracji Xifanaxem, jak z zegarkiem w ręku sibo wróciło równo po 2 tygodniach ;( były to najpiękniejsze 2 tygodnie od ostatnich 3 lat moich przebojów z brzuchem. Pani Awaria co sądzisz o braniu prokinetyków w sibo z biegunką? Sama biegunka super przyśpiesza proces trawienia czy tym samym prokinetyki nie podwoją szybkości perstaltyki jelit? Drugie pytanko wspomniany 4 tygodniowy cykl? Czy masz na myśli 1 zioło przez 4 tygodnie potem kolejne, czy mix ziół a potem jakaś przerwa i ostatnia sprawa to ogromnie Ci dziękuję, że tworzysz takie wartościowe treści!!! Według mnie jest to jedno z najlepiej zebranych treści dot. sibo w internecie. Dzięki, że dzielisz się również swoim doświadczeniem! 😉
Dziękuję 🙂 Wiem co to znaczy walczyć z układem pokarmowym i nikomu nie życzę tej wątpliwej przyjemności.
Jesteś po pierwszej kuracji? Jeżeli tak, to obawiam się, że potrzebna będzie przynajmniej jeszcze jedna Xifaxanem. W międzyczasie zioła.
Co do prokinetyków to pomimo SIBO włączyłabym je razem z suplementami antybakteryjnymi. Biegunka jest spowodowana raczej nadmiarem bakterii w jelicie niż nadmierną ruchliwością układu pokarmowego.
Spróbuj wdrożyć poniższy protokół:
– czosnek (o jak najwyższej zawartości allicyny, jaki znajdziesz) – 2 kapsułki po kolacji
– berberyna (500mg) – po śniadaniu 500 mg i po kolacji 500 mg
– cytrynian magnezu 200 mg przed snem (koniecznie cytrynian magnezu, bo on działa delikatnie prokinetycznie)
możesz po kolacji wypić herbatę z imbirem (świeży imbir w plasterkach zalewasz gorącą wodą) lub wziąć 500 mg imbiru w kapsułkach.
Jak biegunka ustąpi to zwiększ ilośc magnezu do 400 mg i imbiru do 1000 mg.
Dr Sibecker (która specjalizuje się w leczeniu SIBO) zaleca miks ziół przez 4 tygodnie, a najlepiej 3 miesiące. Leczenie ziołami trwa dłużej niż lekami standardowymi – większość badań w PubMed opisuje cykle 12-tygodniowe. A cykle powinno się powtarzać (2 – 3 razy w roku), żeby SIBO nie wróciło.
Berberyna działa bardzo dobrze na biegunkę i jest przeciwbakteryjna. Jest też jednym z najlepiej przebadanych ziół przeciwbiegunkowych o potwierdzonej skuteczności. Generalnie w badaniach i praktyce (w Chinach przepisywana jest jako lek na biegunkę bakteryjną) wykorzystywane są wysokie dawki: 1000 – 1500 mg.
Włącz też witaminy, bo przy tak długo trwającym SIBO na pewno masz braki witamin B1, B3 i B12, A, D i E. Najważniejsze żeby na początek uzupełnić wit. B, bo one wpływają na układ nerwowy i kości. A, D, E możesz też dodać od razu. Też wysokie dawki – w przypadku niedoborów potrzebujemy wysokich dawek (maksymalne jakie znajdziesz w aptece), a nie dawek podtrzymujących.
I trzymam kciuki za poprawę samopoczucia!